Yalnız Mesajı Göster

Ezberim Den Mutfak Menüsü

Eski 10-28-2012   #20
Prof. Dr. Sinsi

Ezberim Den Mutfak Menüsü

Nohut Salatası

malzemeler:

2,5-3 su bardağı haşlanmış nohut
6-7 yemek kaşığı zeytinyağı
6-7 yemek kaşığı limon suyu
3-4 yemek kaşığı elma sirkesi
tuz
bir demet maydanoz
4-5 sap taze soğan
hazırlanması:

zeytinyağını, limonu, sirkeyi ve tuzu bir kapta karıştırın bunu geniş bir kaptaki nohutların üzerine gezdirin kabın üzerini streçleyerek ve ara sıra karıştırarak servis yapacağınız zamana kadar bekletin (ne kadar çok durursa o kadar iyi bu yüzden misafirler için sabahtan veya bir gece önceden hazırlanabilir)
servis yapacağınız zaman maydanozu ve soğanı doğrayın nohutlarla karıştırın

Kümbet Pasta

Malzemeler:

Kek için:

3 yumurta
1,5 su bardağı toz şeker
1 su bardağı sıvı yağ
3 su bardağı un
1 su bardağı yoğurt
1 paket kabartma tozu
3 yemek kaşığı kakao
Muhallebi için:

1 lt Süt
3 kahve fincanı un
1 su bardağı toz şeker
125 grmargarin
1 paket vanilya
Çikolatalı sos için:

200 grbitter çikolata
1 paket çiğ krema
krema ile eritilen çikolata pürüzsüz bir sos elde edilmesini sağlıyor

Muhallebinin Hazırlanması:

Bu tarif için öncelikle muhallebinin hazırlanması gerekiyor
Bunun içinde margarini tencerede eritin, unu ekleyip kokusu çıkana kadar kavurun
Sütü tencereye yavaş yavaş ilave edip, toz şekeri ekleyin
Topaklanmaması için sürekli karıştırın, kaynamaya başlayınca bir iki dakika kadar daha pişirip, ateşten alın
Mikserin yüksek devirinde en az 5 dakika çırpın
muhallebide yumurta olmadığı için karışım beyaz oluyor

Kekin Hazırlanması:

Kek için önce 26 cm kelepçe kalıbınızı yağlayıp, unlayın (ben her zaman kalıbımı katı yağla yağlayıp, unlayıp, kekim hazır olana kadar buzdolabında bekletirim)
Yumurtaları kabarana kadar mikserle çırpın, şekeri, yağı ve yoğurdu ilave edip çırpmaya devam edin
Bu arada fırınınızı 170° Cayarlayıp ısınması için çalıştırın
Elenmiş kakao, un ve kabartma tozunu da ekleyip, bir müddet karıştırdıktan sonra kelepçe kalıbınıza dökün, ısısını almış olan fırınınıza koyup 40–45 dakika pişirin
Pastanın Hazırlanması:

Fırından çıkardığınız keki sıcakken ortadan ikiye bölün Üst kısmını yuvarlak bir borcama ( ben salata kâsesi kullanıyorum) döşeyin Bu aşamada kekin sıcak olması önemli aksi takdirde borcama döşenmesi, yarım daire şeklini alması zor olur
Hazırladığınız muhallebiyi tekrardan karıştırın ( katılaşması veya üstünün kaymak tutması hiç mühüm değil)
Muhallebiyi çukur şeklindeki kekin içine dökün ,taşmamasına dikkat edin( bu aşamada borcamınızın ebadına göre muhallebinin hepsini almayabilir, kesinlikle fazlasını koymayın, mesela benim bu kabımda 1 kâse kadar arttı)
Kekin tabanını muhallebinin üzerine kapatın,bu şekilde buzdolabında 1 gün bekletin
Servis yapacağınız gün, çikolata ve kremayı bir kapta eritin (ben benmari usulü değil, direk teflon bir sütlükte eritiyorum)
Dolaptan çıkardığınız pastanızı ( o artık bir pasta, kek değil ) servis tabağına ters çevirin
Çikolata sosundan birkaç kaşık alıp üstünden başlayarak dökün, kıvamlı bir sos olduğundan kendiliğinden yayılıp, donacaktır
Pastanızı dilediğiniz gibi süsleyin
Servis yapmadan çikolata sosunuzu tekrardan ısıtıp sosluğa alın
Dilimlediğiniz pastanın ister üzerine, ister tabağın kenarına sos koyun

Hazır Yufka Mantısı

malzemeler:

4 yufka
yarım kg kıyma
3 baş kuru soğan
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
arzu edilirse 1 tatlı kaşığı pulbiber
1 su bardağı mısır özü yağı
1 kase sarımsaklı yoğurt
2 yemek kaşığı tereyağında kızdırılmış 1 tatlı kaşığı pulbiber
hazırlanması:

kıymayı, ince doğranmış soğan, karabiber, tuz ve isterseniz pulbiber ile yoğurup mantının içini hazırlayın
her bir yufkayı sekize bölüp tüm üçgenleri üstüste koyun kıymalı içten ceviz büyüklüğünde bir parça alıp yufkanın geniş tarafına yayın üçgenlerin kenarlarını içe doğru kapatmadan sarın ve üzerlerine fırça ile su sürün daha sonra her bir ruloyu içe doğru kıvırarak sarın tüm üçgenleri tamamlayıp bir tepsiye dizin
mısır özünü tavada kızdırıp mantıların her iki yanını kızartın sarımsaklı yoğurt ve pulbiberli sos ile servis yapın

Alıntı Yaparak Cevapla