Yalnız Mesajı Göster

Windows Xp Ders Notları

Eski 10-25-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

Windows Xp Ders Notları

MSN Messenger'ı kapatmak***
Windows Messenger, Windows XP ile beraber masaüstünüze girdi Program ekranın sağ alt köşesinde görev çubuğuna yerleşiyor ve konuşma balonları yardımıyla devamlı olarak bir kullanıcı hesabı açmanızı istiyor Ancak bu çok uzun sürmeyecek!
İPUCU: Bu sohbet aracının tacizlerinden basit bir şekilde kurtulabilirsiniz Bunun için Başlat menüsündeki Tüm Programlar/ Windows Messenger komutunu çalıştırın Bu sayede söz konusu sohbet istemcisi ekrana gelecektir Ekrana gelen pencere üzerindeki hesap açma sorusuna olumsuz yanıt verin Şimdi program ana penceresindeki Araçlar/Seçenekler komutunu çalıştırın ve Tercihler kartını aktif hale getirin Genel başlığı altında bulunan ilk iki seçenekteki işaretleri kaldırın Böylece Messenger'ın çalışmasını engelleyebilirsiniz Komple kaldırmak için daha önce bahsettiğimiz Grup ilkesi(gpeditmsc) yararlanabilirsiniz
Bilgisayar yönetimi
Denetim masası- yönetimsel araclar-bilgisayar yönetimi
Burda kullanıcıları denetlemeyi haklar vermeyi, günlük olayları takip ederek ne gibi sistemde sorunlar olduğunu takip edebilir
Ayrıca sürücüler üstünde işlemler yapabiliriz Yeni sürücü tanımlar , dosya biçimini değiştirir Formatlama yapabiliriz
Hizmetler bölümünde bilgisayarın hangi programı çalıştırıp çalıştırmayacağını belirleyebiliriz
Hata bildirimini engellemek***
XP, bir program kilitlenecek olursa, NT'den tanıdığımız Dr Watson hata raporcusunu otomatik olarak çalıştırır Ancak bu araç önceki versiyonundan farklı olarak her seferinde hafızanın bir kopyasını da Microsoft'a göndermek istiyor
İPUCU: Başlat/Denetim Masası penceresinde, Performans ve Bakım bağlantısı altında bulunan Sistem üzerine tıklayın Ekrana gelen pencere üzerinde bulunan Hata Bildirimi düğmesine tıklayın Daha sonra "Hata bildirimini devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin ve "Önemli hata oluştuğunda bana bildir" seçeneğindeki işareti kaldırın
Java desteği
İlk defa Windows XP kuran veya XP yüklü bir bilgisayar alanların ilk karşılaştığı sorunlardan biri, XP'nin Java'yı desteklememesidir Web sohbet odaları veya bankacılık ve e-ticaret sitelerinde genellikle java kullanılmaktadır Fakat Microsoft, Sun ile olan rekabetinden dolayı XP işletim sistemine java desteği koymamıştır Bilindiği gibi Amerika'da Microsoft aleyhine açılan davalar sonunda XP servis paketinde hem java desteği hem de Internet Explorer, Medya player programlarını uninstal seçeneği konulmuştur

Fakat şu an yeni çıkan servis paketi İngilizce sürüm içindir Ayrıca herkesin malumu, kullanıcıların çoğu terbiye edilmiş Uzun lafın kısası eğer java desteğine sahip olmak istiyorsanız http://ssstrnet/java/msjavx86exe adresinden bu dosyayı çekip kurduğunuzda sorun kalmayacaktır

Alıntı Yaparak Cevapla