Yalnız Mesajı Göster

0-6 Yaş Cinsel Eğitimi Çocuklarda Cinsel Eğitim

Eski 10-15-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

0-6 Yaş Cinsel Eğitimi Çocuklarda Cinsel Eğitim

0-6 Yaş Cinsel Eğitimi, Çocuklarda Cinsel Eğitim

Çocuk cinsel eğitiminin önemli bir bölümü aile için-de gelişirken daha az olmayan önemli bir bölümü de aile dışında gelişir Ancak ilk 6 yaş içinde aile içi eğitim daha önemlidir Daha önce de değindiğim gibi bizler çocukları-mıza farkında olarak veya olmadan daima cinsel eğitim veririz Bu bölümde 6 yaşına kadar söz konusu cinsellik olayını, çocuk cinsel eğitimini ve bu arada çocuk ile anne-babaların tavırlarını inceleyeceğiz

Üç yaşına kadar kız ve erkek çocuklarının eğilimleri, oyunları ve davranış özellikleri bakımından pek fark yok-tur Kızlarda, erkeklerde aynı oyunları oynayabilir veya aynı oyuncaklara ilgi duyabilir Bu yaşlarda bir çocuk hiç utanıp sıkılmadan kilotsuz, çırılçıplak dolaşabilir Başka insanların yanında pipisini eline alabilir veya vajenini kaşıyabilir Zaten bu yaşta bir çocuk için henüz pipi ile bu-run veya vajen ile kulak arasında hiç bir fark yoktur An-cak böyle bir sahne karşısında büyükler hemen çocuklarım terbiye etmeğe çalışır Çocuğa "aaa ayıp, çek elim oradan, oraya dokunma pis ve günahtır" denir Ve tabii ki bu muh-teşem (?) eğitim sayesinde çocuk cinsel organlarının ayıp ve pis olduğunu, dokunulmaması, gizlemesi gereken bir yer olduğunu öğrenir Ayrıca bu muhteşem eğitimin çifte ahlak standartlarından dolayı ufak tefek farkları vardır Birçok zaman erkek çocuklarının pipilerini göstermesi teşvik edilir Özellikle dedeler ve babalar tarafından "göster bakayım pipini amcalara, benim aslan oğlum" diyerek, erkek çocuklarına pipinin gösteri amacıyla kullanılabileceği, aşırı önemsenmesi öğretilir Kız çocuklarına ise tam tersi olarak gizlemesi, saklaması öğütlenir, hatta zorlanır Erkek çocuklarının çırılçıplak ve özellikle pipileri görünecek şe-kilde resimleri çekilir Bu arada sanki ikinci sınıf bir ırk gibi ve sanki bu ikinci sınıf olmasının sorumlusu pipi yeri-ne vajen olması gibi, kız çocukları vajenlerini ömür boyu gizlemeye, saklamaya ve sakınmaya alıştırılır Bu saklama ve sakınma daha sonraki başka muhteşem eğirmeler ile pe-kiştirilir

Cinselliğe ilgi üç yaşlarında veya civarında başlar Çocuk karşıt cinsten kardeşini veya anne-babasını yıkanır-ken izlemeye çalışır Veya tuvalete gidince hemen arkasın-dan giderek içerde ne olduğunu anlamağa çalışır Aradaki farkı merak eder Bir çok zaman kız çocukları neden kendi pipilerinin olmadığını ve neden ayakta işeyemediklerini merak ederler Hatta ayakta işemeğe çalışan bazı kız ço-cukları da vardır

Eğer doğru bilgi verilmezse çocuklar bu sırada gözlemleri-ni enteresan bir şekilde çarpıtarak çok yanlış yorumlara ulaşabilirler Erkek çocukları da kız kardeşinin veya anne-sinin pipisinin olmaması üzerine kafasını yorar Erkek çocuklarında, "acaba kız kardeşimin pipisi vardı da, sünnet olunca kesildi mi? veya suç işlediği için alındı mı?", kız çocuklarında ise "benim de eskiden erkek kardeşimin pipi-si gibi pipim vardı Ama sonra kesildi, yarası iyileşmedi açık kaldı" şeklinde fantaziler oluşabilir Tuvalet kapısı gözleme dönemi de diyebileceğimiz bu dönem de anne-babalar sorulan farkettiği anda çocuklara gerekli bilgiyi vermelidir Tabii eklemeye bile gerek yok ki çocuğun si-zinle beraber banyoya veya tuvalete girmesine izin verir-seniz ve gerekli bilgilendirmeyi de yaparsanız, çocuk kısa-bir süre sonra böylesi meraklı davranışlarından vazgeçer

Çocuğa verilecek bilgi illa da anne tarafından veya özellikle baba tarafından verilmelidir, diye bir kural yok-tur Veya kız anneye, oğlan babaya anlayışı da yanlıştır

Hem anne, hem de baba bu bilgiyi verebilir Hatta ikisinin de vermesi, kadın erkek eşitliğinin ve bu anlayışın yerleşmesi bakımından ayrıca önemlidir Bir çok zaman, "kızım sen kız olarak doğdun, kız olarak senin hiç bir eksiğin yok Pipi olması bir fazlalık değildir, olmaması da eksiklik değildir Oğlum sen erkek olarak doğdun, seninde baban gibi bir pipin var ve hep olacak, ama bu da bir fazlalık de-ğildir" şeklinde soğukkanlı, sade ve basit bir açıklama birçok zaman yeterlidir Tabii ki konunun başında değindi-ğim "aslan oğlum, göster pipini" şeklindeki yaklaşımların çok hatalı olduğunu tekrar vurgulamama gerek bile yok Bazı yetişkin erkeklerdeki penisi aşın önemseme ve bera-berindeki kaybetme korkusu ile oluşan iktidarsızlık sorun-larının kökeni bu dönemdeki hatalı uygulamalara dayana-biliyor Bu konuya ilerde daha geniş olarak değineceğîm

Çocuğunuz 3-4 yaşlarından itibaren sizlere cinsellik ile ilgili çeşitli sorulan basamak basamak sorarlar Her bir soruyu sorup yeterli ve doğru yanıtı aldıktan sonra bir dinlenme dönemi geçer Buna bilginin hazmedilmesi dönemi de diyebiliriz Sonra bir sonraki soruya geçer Bazı anne-babalar bizim çocuk hiç soru sormuyor derler O zaman lütfen geçmişte çocukla ilişkilerinizi, konuşmalarınızı bir düşünün Büyük bir olasılıkla çocuk sorduğu bir soruda tatmin olmamıştır veya örselenmiştir ve belki de bu neden-lerle soru sormaktan vazgeçmiştir Bu olayın bir de farklı yönde aşırı uygulaması vardır Kültürlü ve ileri düşünüşlü bazı aileler çocuklarına cinsel eğitim vermek için, daha henüz çocuk hazır olmadan, belki de çocuğa fazla bile ge-lebilecek bilgileri vermeğe çalışırlar Tabii ki bu da yanlış-tır

Alıntı Yaparak Cevapla