Yalnız Mesajı Göster

Ünlülerden Hazır Cevaplar Ve Nükteler

Eski 10-10-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Ünlülerden Hazır Cevaplar Ve Nükteler

UYKU KARDEŞLİĞİ

Mevlânâ Hazretleri, talebelerinden biriyle yürürken, yol kenarında birkaç köpeğin sarmaş dolaş uyuduklarını görürler

Yanındaki talebesi:

- Güzel bir kardeşlik örneği, der Keşke insanlar da bunlardan ibret alsa

Mevlânâ, tebessüm ederek karşılık verir

- Aralarında bir kemik atıver de, gör kardeşliklerini

KALEMİN İŞİ ZOR

Ünlü gazeteci ve yazarlardan Velid Ebüzziya, İstiklâl Mahkemesi'nde yargılanıp beraat ettikten sonra, genç meslektaşlarına nasihat etmiş:

- Şu sıralarda sakın fincancı katırlarını ürkütmeyin

Yusuf Ziya Ortaç, başını sallayarak:

- Bu söylediğin imkansız üstadım, demiş Zira ortalıkta o kadar çok katır var ki!

DÜNYANIN YÜZÜ

Hastalıktan ötürü gözleri kapanmış olan bir adam, halk şairi Seyrani'ye:

- Bende dünyayı görecek göz mü kaldı? diye şikayette bulununca, söz eri Seyrani:

- Hiç üzülme dostum demiş Zaten dünyada da bakılacak surat kalmadı

ATLIYA CEVAP

Efendimiz (sav) sahabelerine bir ikram sırasında hizmette bulunurken, uzaklardan gelen bir atlı yanlarına yaklaşarak,

- Bu kavmin efendisi kim? diye sordu O'nu arıyorum

Efendimiz (sav) bu soruya, gurur olur endişesiyle "benim" diye cevap vermedi Ve o anda sahabelerine hizmet etmekte olduğundan, asırlar boyunca yankılanan ve aynı zamanda atlı adama cevap niteliği taşıyan şu sözlerle mukabele etti:

- Bir kavmin efendisi, ona hizmet edendir

SAĞLAM İŞ

Mehmed Âkif, Berlin'den döndüğünde sormuşlar:

- Berlin'de ne var ne yok üstad!

Şöyle cevap vermiş:

- Gördüğüm kadarıyla işleri dinimiz gibi sağlam; dinleri ise işlerimiz kadar çürük

MUTLULUK

Tolstoy'a "nasıl mutlu oluyorsunuz?" diye sorduklarında şu cevabı vermiş:

- Sahip olduğum şeylere sevinerek, sahip olmadıklarımı ise hiç düşünmeyerek

İMTİHANSIZ GEÇMEK YOK

Öğretmen, öğrencilerin aklını karıştırmak için:

- Çocuklar demiş Allah hepimizin cennete gitmesini istediği halde, neden bizi dünyaya göndermiş?

Çocuklardan biri, soruya karşılık vererek:

- Öğretmenim demiş Şüphesiz ki siz bizim sınıf geçmemizi istiyorsunuz O halde neden hepimize geçerli not vermeyip imtihan ediyor sunuz?

NE BAL VAR, NE DE PEKMEZ

A Geylanî Hazretlerinin üzerine hiç sinek konmazdı Onun bu haline vakıf olanlardan biri sordu

- Üzerinize sinek konduğunu hiç görmüyoruz? Sebebi nedir?

Şu cevabı verdi:

- Niçin konsun ki? Üzerimde ne dünyanın pekmezi var, ne de ahiretin balı

ALIŞVERİŞE GELDİK

İbn-i Muhayrız isimli din alimi, elbise almak için bir mağazaya girdiğinde, içerdekilerden birisi onu tanıdı ve dükkan sahibine:

- Bu zât, İbn-i Muhayrız'dır, dedi

İbn-i Muhayrız kendisine özel bir muamele yapılmaması için hemen dışarı çıkarken:

- Biz paramızla birşeyler almaya geldik, dedi Dinimizle değil

İHLASLI OLMAK

Yahya bin Muaz'a:

- Kul ne vakit ihlaslı sayılır? diye sormuşlar Cevaben şöyle buyurmuş:

- Kendisini öven insanla, tenkid eden insanı bir gördüğü vakit

SİZ DE ORTAKSINIZ

Süfyan-ı Sevrî, evinin kapısı önünde bir dostuyla sohbet ederken, önlerinden son derece süslü giyinmiş bir adam geçti Dostu bu adama hayranlıkla bakarken, Süfyan-ı Sevrî ona şöyle buyurdu:

- Eğer sizler gıpta ile bakmamış olsaydınız, bu adam böyle süslenip israfa girmezdi Hayranlığınızı ifade eden tavrınızla bu adamın 'israf' günahına siz de ortak oluyorsunuz

REHBER BÖCEK

Ebü'l-Haccac Aksurî'ye:

- Maneviyatta rehberin kim? diye sorduklarında:

- Bir böcek, dedi

Alay ediyor sandılar İzah etti:

- Dışarıda gezerken, fener direğine çıkmak isteyen küçük bir böcek gördüm Kaygan olduğu için yarı yoldan düşüyor, fakat hiç yılmıyordu Yüzlerce defa aynı hareketi tekrarladı Onu o halde bırakıp mescide gittim Çıktığımda bir de ne göreyim, direği tırmanmış, fenerin yanında duruyor O hayvan engellerden yılmama ve sebat etme konusunda rehberim oldu

BİR ÖKÜZ UĞRUNA

Oğlunun okuması için çiftliğindeki bütün inekleri satan bir köylü, onun birşey öğrenemediğini görünce:

- Ne bahtsız adammışım, diye söylenmiş Bir öküz uğruna ne inekler feda ettim

MALIN NEREDE?

Hasan el-Basrî, "Ben ölümden korkuyor ve onu sevmiyorum" diyen birine şu cevabı vermiştir:

- Malını geride bıraktığın için ölümü sevmiyorsun Eğer malını ileriye (ahirete) gönderseydin, peşinden gitmek isteyecektin

Alıntı Yaparak Cevapla