Yalnız Mesajı Göster

Beydeba - Beydeba Kimdir? Beydeba Eserleri - Beydeba Masalları - Beydeba Hikayeleri

Eski 09-11-2012   #17
Prof. Dr. Sinsi

Beydeba - Beydeba Kimdir? Beydeba Eserleri - Beydeba Masalları - Beydeba Hikayeleri

Yaramaz Fare

Hazıra Mal Dayanmaz

Bir zamanlar bir köyde, tedbirli bir çiftçi yaşardıNe olur ne olmaz diyerek, ekinin büyük bir kımını saklamıştıO yıl ki ekinden buğday, arpa, çavdar gibi ürünün yarısını ambara depolamıştı

Bazen kıtlık olurdu köydeÇiftçi, bunu düşünüp böyle davranmıştı

Ambarın dışarı bakan duvarında delik açılmıştı

Bunu yaramaz fare yapmıştıDışarı sürekli tahıl akıyordu

Fare:

- Gökten yağıyor, arkası kesilmez nasıl olsa diyerek har vurup harman savuruyordu

Üstüne üstlük bir de pek çok arkadaşını çağırmıştı burayaOrtalıkta ne kadar tembel varsa üşüşmüştü ambaraHemen hepsi tıka basa yiyordu

Gün geldi şiddetli bir kıtlık ortaya çıktı

Bir tane buğdaya muhtaç oldu insanlar

Sadece köylüler değil, fareler de kıtlığı hissettilerBizim çiftçi ambarına gidip baktıTahıl bir hayli azalmıştı

“Kahrolası fareler!” diyerek söylendiÜrünü daha güvenli bir yere taşımaya başladı

Adam taşıyadursun, bizim tembel fare uyuyordu bu sıra

Çiftçi tahılı güvenli biryere taşımıştı bileTembel fare hala derin uykudaydıÇevresindeki çıkarcılar tahılın bittiğini görünce birer birer sıvışmışlardı

Neden sonra fare uyandıÇevresinde kimseler kalmamıştıKıtlık herkesi etkiliyordu

Fare yalnız kaldığına çok sevindi”Nasıl olsa benim yiyeceğim var” diye düşündü

Çok acıkmıştı

Ambara gittiDeliğe baktıEskisi gibi buğday yağmıyordu delikten

“Nasıl olur! bir yanlışlık olmalı!” diyerek çok kızdıO kızgınlıkla delikten ambara baktı

Daldı ki ne görsün! Bir tek tane kalmamış

Az kalsın aklını kaybediyordu

Oracığa yığılıverdiKahrolmuştu

“Ben mahvoldum, ben mahvoldum!” diyerek ağlamaya başladıAklı başına gelmiş ama iş işten geçmişti

Vaktiyle kendisi herkesi doyururken şimdi herkese muhtaç bir duruma düşmüştü

Açlıktan ölecek gibiydi

Pişmanlık duygusu içini kemiriyordu

“Ben ne yaptım” diyerek başını taştan taşa vurmaya başladı

Aradan çok geçmedi, müsrif fare ölüp gitti bu dünyadan

Alıntı Yaparak Cevapla