Yalnız Mesajı Göster

Osmanlıca Sözlük (İ Harfi)-Osmanlıca Sözlük (İ Harfi) İle İlgili Kelimeler...

Eski 09-10-2012   #20
Prof. Dr. Sinsi

Osmanlıca Sözlük (İ Harfi)-Osmanlıca Sözlük (İ Harfi) İle İlgili Kelimeler...

RE: Osmanlıca Sözlük (İ Harfi) İHKAK-I HAK Haklıya hakkını vermek Hakkı, usülü dairesinde yerine getirmek
İHKÂM Manen tahkim etmek Sağlamlaştırma Muhafaza ile fesaddan menetmek
İHKAR Rezil ve rüsvay etme
İHLA Boş bırakma Boşaltmak, hâli kılmak
İHLA-İ SEBİL Yolunu açık bırakma
İHLA' (Hulv den) Tatlılandırma
İHLAF Yemin vermek Yemin etmek * Yok etmek Telef etmek
İHLAK (Helâk dan) Harcama, tüketme, bitirme * Yok etme, helâk etme, öldürme
İHLAL (Mahal den) Yer değiştirmek Vermek Yerleştirmek * Helâl kılmak
İHLAL (Halel den) Sakatlamak Bozmak Halel vermek * Birini ihtiyaç içinde bırakmak * Düşmanın haklarına vefa etmeyip gadretmek
İHLAS Müşteriyi aldatmak Müflis olmak
İHLAS (Hulus dan) Kalbini safi etmek İçten, samimi, riyasız sevgi İçten gelen sevgi ile doğruluk ve bağlılık * Sırf Allah emretmiş olduğu için ibadet etmek Yapılan ibadet ve işlerde hiçbir karşılık ve menfaati, hakiki ve esas gaye etmeyerek yalnız ve yalnız Allah rızasını esas maksat ve gaye edinmek İnsanlara riyakârlıktan, gösterişten uzak olmak(Bu dünyada, hususan uhrevî hizmetlerde, en mühim bir esas, en büyük bir kuvvet, en makbul bir şefaatçi, en metin bir nokta-i istinad, en kısa bir tarik-i hakikat, en makbul bir duâ-yı manevî, en kerametli bir vesile-i makasıd, en yüksek bir haslet, en sâfi bir ubudiyet ihlastırCenab-ı Hakk'ın rızası ihlas ile kazanılır Kesret-i etba' ile ve fazla muvaffakiyet ile değildir Çünkü onlar vazife-i İlâhiyyeye ait olduğu için istenilmez; belki bazan verilir Evet, bazan bir tek kelime sebeb-i necat ve medar-ı rıza olur Kemmiyetin ehemmiyeti o kadar medar-ı nazar olmamalı Çünkü, bazan bir tek adamın irşadı, bin adamın irşadı kadar rıza-yı İlâhîye medar olur Hem, ihlas ve hakperestlik ise, müslümanların nereden ve kimden olursa olsun, istifadelerine taraftar olmaktır Yoksa benden ders alıp sevap kazandırsınlar düşüncesi, nefsin ve enaniyetin bir hilesidir L)(Cay-ı ibret bir hâdise: Bir vakit İmam-ı Ali Radıyallahü Anh, bir kâfiri yere atmış Kılıncını çekip keseceği zaman, o kâfir O'na tükürmüş O kâfiri bırakmış, kesmemiş O kâfir, O'na demiş ki: "Neden beni kesmedin?" Dedi: "Seni Allah için kesecektim Fakat bana tükürdün; hiddete geldim Nefsimin hissesi karıştığı için ihlasım zedelendi Onun için seni kesmedim" O kâfir, O'na dedi: "Beni çabuk kesmen için seni hiddete getirmekti Mâdem dininiz bu derece sâfi ve hâlistir; o din haktır" dedi M)
İHLAS-MEND f İhlaslı, ihlas sahibi, temiz kalbli
İHLAS-MENDANE f Temiz yürekli kimseye yakışır şekilde, ihlaslı kişiye uygun tarzda
İHLAS-MENDÎ f İhlaslılık, temiz kalblilik
İHLAS-PERVER f İhlas sahibi, temiz kalbli
İHLAS-PERVERANE f Temiz yürekli, ihlas sahibi bir kimseye yakışacak surette
İHLAS-PERVERÎ f Temiz yürekli, ihlas sâhibi olma
İHLAS SURESİ Kur'an-ı Kerim'de şirkin ve küfrün envâını reddedip, tevhidi ilân eden $ diye başlayan 112 SureBu sureye: Esas, Tevhid, Tefrid, Tecrid, Necat, Velâyet, Marifet, Samed, Muavvize, Mazhar, Berâe, Nur, İman suresi de denilmektedir Maâni, Müzekkire gibi isimleri de vardır (ET)
İHLİL Erkek tenasül organının deliği, sidik yolu Sidik deliği * Kadınlarda memede sütün aktığı yer
İHMA Bir şeyi ateşte kızdırma
İHMAD Ateşin alevini söndürmek
İHMAL Bir şeyi yüklemesi için yardım etmek Yükletilmek
İHMAL Ehemmiyet vermemek Yapılması lâzım bir işi sonraya bırakma Dikkatsizlik Başlayıp bırakmak Terk etmek
İHMALCİ t Dikkat etmeyen, dikkatsiz, müsamahacı
İHMALKÂR f İhmalci, işine dikkat etmeyen
İHMAM Kederlendirmek Mahzun etmek * İhtiyarlatmak
İHMİRAR Kızarmak Kızıllık * Kızıl hastalığı
İHN Yün Renkli yün, renkli kumaş
İHNA' Acıma, merhamet etme, şefkat etme
İHNAC Bir şeyi bir yana eğme
İHNAK (Hunk dan) Boğma
İHNAK (Hunk dan) Kin bağlama Gazaplandırma
İHNET Gazap, öfke Hiddet * Kalb katılığı * Kin bağlamak
İHRA' Eksiltme, azaltma, noksanlaştırma
İHRAB Harâb etme, perişan etme
İHRAB Kavgayı kızıştırma, muharebeyi alevlendirme
İHRAB Kaçma zorunda bırakma * Çalışma, azmetme, didinme
İHRAC Çıkarmak Dışarı atmak Fazla malı başka memlekete göndermek İstifade için meydana koymak
İHRACAT (İhrâc C) Memleketteki fazla malı başka memlekete göndermek, satmak * Çıkarmalar İhraç etmeler
İHRAK Ateşe atmak Yakmak Yandırmak * Bulamaç yapmak
İHRAK Akıtma, dökme
İHRAK-I DÜMU' Gözyaşı akıtma, ağlama
İHRAKAN Yakmak suretiyle

Alıntı Yaparak Cevapla