Yalnız Mesajı Göster

Müslüman Olan Yabancıların Hikayeleri

Eski 09-08-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Müslüman Olan Yabancıların Hikayeleri

YUSUF İSLAM(CAT STEVENS)

Londra'da doğdugençliğinde müziği seçticat stevens ismi ile kısa sürede ünü dünyayı tutan pop şarkıcısı oldu1977 senesinde müslüman oldu

Annem İsveçli bir budist,babam ise Kıbrıslı bir rum ortodokstuEvimizde azçok hristiyanlık havası vardıLondra'nın merkezinde katolik okuluna gönderildimOrada Allah'a inanmamızı öğrettilerAllah'a giden tek yolun İsa aracılığıyla olduğunu söylediler11 yaşındayken karışık dinlerden öğrencilerin olduğu bir okula gittiğimde hemen hemen kiliseden ayrılmıştımAma İsa'nın üzerimdeki etkisi,teslis ne manaya geldiğini düşünmeden devam ediyorduMüziğe başladığımda dini daha ciddi almam gerektiğine dair duyguya sahip olmama rağmen sözde hristiyan haline geldimPazar günleri günah işleyenlerin affedilmeleri bana ikiyüzlülük gibi geldiBu düşünce kiliseden uzaklaşmama yol açtı

Bir ara Doğu'nun dini felsefeleriyle ilgilenmeye başladımHippilik döneminde tutku haline geldiBudizm hakkında kitaplar okumaya başladımBudizmi kilise öğretilerinden daha doyurucu buldumBu Hristiyan din anlayışına karşı ilginç alternatiftiancak pratiği güçtüAilemin rum kökenine doğru gittimPisogorosu ve herşeyi matematik formülle sonuçlanabileceğini öğrendimAncak bununda pratiğide mümkün değildi

1975'te abim Kudüs'e gitmiştiziyaretinde MESCİD-İ AKSA'da bulunuyorduCamiye girer girmez içimde barışçı, doyurucu hisler belirince bana İslamdan bahseden bir kart attıLondra'ya döndüğünde bana KURAN'IN aslıyla,ingilizce tercümesini hediye ettiKURAN'ın ve Müslümanların inancı hakkında dikrim yoktubazen Müslümanlara MuhammedİLER diyorlardı

Bu tıpkı Hristiyanların gibi müslümanlarında HzMuhammed'e taptıkları intibaını veriyorduKuran'ı okumadan önce böyle düşünüyordum ve İslamın Avrupadaki görüntüsü hastalık ve felakete benziyorduDaha sonra onu okumadan hakkında hüküm vermemeye karar verdimKuran'la karşılaşıncaya kadar hayatın amacı bir sırdı benim için,hayatı herşeyi düzenleyen bir hakimin varlığına inanıyordum,kimdi bu görünmeyen sanatkar?

Pek çok manevi-ruhi yollardan geçmiştim,fakat hiçbiri beni doyurmamıştıKuran'ı okumaya başladığımda hayretim arttıGittikçe huzura dalıyordumÇünkü o alemlere hakim olan tek bir Allah'ın adıyla başlıyorduokudukça KURAN'ın herhangi başka kitaplardan farklı olduğunu anlamaya başladımher kitabın bir yazarı olur bu kitabı kimin yazdığını merak ettimTabii ki Kuran beşeri bir yazarın yazabileceğinden yüksek seviyedeydi1,5 seneden fazla durmadan okudum ve bu süre içinde hiçbir müslümanla karşılaşmadım

KURAN'ın mesajı içinde boğulup kalmıştım ve şu karara vardım:"önümde 2 tercih vardı:ya kendimi tamamen teslim edecektim veya kendi müzikli yolumda yürüyecektimbenim için birtek seçim yolunun müslüman olmak olduğunu anladım"iş bukadar kolay değildiçünkü yükümlü olduğum esaslar ve hükümler hakkında daha fazla bilgiye muhtaçtımgeçiş dönemi diye adlandırdığım 1,5 yıllık bir süre aktıBu dönemde İslam hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya gayret ettim

O sıralarda Londra Reqent's parkta bir caminin varlığını duydumİmamı ile tanışarak kelime-i şahadet getirdim,namaz,oruç ve zekat vecibelerimi yerine getirmeye başladımLondra'daki müslüman kardeşlerimin arasına katıldımHer türlü müzik aletinin haram olduğunu öğrenince,müziği bıraktımŞimdi İSLAM'I yaşıyorum ve huzur içindeyim

Alıntı Yaparak Cevapla