ForumSinsi - 2006 Yılından Beri

ForumSinsi - 2006 Yılından Beri (http://forumsinsi.com/index.php)
-   Zeka Soruları (http://forumsinsi.com/forumdisplay.php?f=370)
-   -   doğru şık nedir? (zor soru serisi 2) (http://forumsinsi.com/showthread.php?t=58799)

dejavu2009 11-06-2008 03:37 PM

doğru şık nedir? (zor soru serisi 2)

Bir test sorusunun cevap şıkları aşağıda verilmiştir. Bu şıklardan sadece biri doğrudur. Doğru olan şıkkı işaretleyin.

a) Şıkların hiçbiri doğru değil
b) Şıkların hepsi doğru
c) Aşağıdakilerin hepsi doğru
d) Aşağıdakilerden hiçbiri doğru değil
e) Yukarıdakilerden biri doğru
f) Yukarıdakilerden hiçbiri doğru değil
g) Yukarıdakilerden hiçbiri doğru değil

(bu ....................................alıntı...... ................ doğrudur)

mcm 06-12-2009 05:48 PM

Cevap : doğru şık nedir? (zor soru serisi 2)

f ve g şıkları aynı doğrularını verebilirmisiniz

Aragorn561 06-13-2009 10:00 AM

hayır birinde f'in üstü diğeri g'nin üstü doğru değil diyo (çaktın :D )

cevap a diyorum ben

teşekkürler

dejavu2009 06-14-2009 01:03 AM

Alıntı:

mcm tafarından gönderildi (Mesaj 292767)
f ve g şıkları aynı doğrularını verebilirmisiniz

Sorunun mantığında hata yok... :)

Alıntı:

Aragorn561 tafarından gönderildi (Mesaj 292930)
hayır birinde f'in üstü diğeri g'nin üstü doğru değil diyo (çaktın :D )

cevap a diyorum ben

teşekkürler

öncelikle ben teşekkür ederim...

doğru veya yanlış olduğunu belirtmiyorum... ta ki doğru cevap gelene kadar ama açıklamasıyla beraber...

Aragorn561 06-14-2009 09:51 AM

ha birde cevap istiyon tamam anladım biraz zaman sonra editleiyp cevabı belirtirim

teşekkürler

edit : anlatacaktım,anlıyorum ama anlatamıyorum bahanesiyle (yemedi demenin başka yolu) pas belki daha sonra acıkır yerim :D

dejavu2009 06-14-2009 12:46 PM

Alıntı:

Aragorn561 tafarından gönderildi (Mesaj 293253)
ha birde cevap istiyon tamam anladım biraz zaman sonra editleiyp cevabı belirtirim

teşekkürler

edit : anlatacaktım,anlıyorum ama anlatamıyorum bahanesiyle (yemedi demenin başka yolu) pas belki daha sonra acıkır yerim :D

açıklamayı merakla bekliyorum...

İSİMSİZ KARANLIK 11-01-2009 12:33 AM

Yanıt

Yanıt "a" şıkkı olamaz, çünkü, "a" dışındaki şıkların hepsi yanlış olsaydı bile "a" da bir şık sayıldığı için kendisiyle çelişirdi.
Yanıt "b" şıkkı olamaz, çünkü, "a" şıkkının tam tersini söylüyor, ikisi birlikte bulunamazlar.
Yanıt "c" şıkkı olamaz, çünkü, "d" şıkkının tam tersini söylüyor, ikisi birlikte bulunamazlar.
Yanıt "d" şıkkı olamaz, çünkü, "e" şıkkında söylendiği gibi yukarıdakilerden biri doğru olsaydı, bu, "d" şıkkı olacaktı ama bu durumda da kendisiyle çelişecekti.
Yanıt "e" şıkkı olamaz, çünkü, "a" şıkkını doğru sayarsak çelişkiye düşmüş olacağız. "b" şıkkını doğru sayarsak hepsinin doğruluğunı kabul etmiş olacağız, ki gene çelişkiye düşmüş oluruz çünkü "f" şıkkında "e" şıkkının doğru olmadığını kabul etmemiz gerekiyor. "c" şıkkını doğru sayarsak gene "f" şıkkını da doğru kabul etmemiz gerekeceği için çelişkiye düşmüş oluruz. "d" şıkkını doğru sayarsak "e" şıkkının doğruluğundan vazgeçmemiz gerekecek, yani gene çelişki.
Yanıt "g" şıkkı olamaz, çünkü, "f" şıkkıyla aynı şeyi söylüyorlar. Yani; eğer "f" şıkkının üzerindeki her şık yanlışsa "f" şıkkı doğru söylüyor demektir ama "g" şıkkı hem "f" şıkkının üzerindekileri hem de "f" şıkkını kastettiği için ve "f" şıkkı hem doğru hem de yanlış olamayacağı için "g" şıkkı yanlıştır.

Doğru yanıt "f" şıkkıdır.

Çok güzel bir soruydu dejavu2009, teşekkürler...

dejavu2009 11-02-2009 08:05 AM

rica ederim İSİMSİZ KARANLIK