ForumSinsi - 2006 Yılından Beri

ForumSinsi - 2006 Yılından Beri (http://forumsinsi.com/index.php)
-   Mesleki Anılarım (http://forumsinsi.com/forumdisplay.php?f=585)
-   -   Dinimize Göre Kızlar Okumaz! (http://forumsinsi.com/showthread.php?t=84098)

dejavu2009 06-23-2009 12:32 AM

Dinimize Göre Kızlar Okumaz!

"Haydi Kızlar okula" Kampanyasında karşılaştığım bir veli
bana bu cümleleri sarfetti.

"Dinimize göre kızlar okumaz" dedi

yorum sizin...

...

Gözyaşı 06-23-2009 11:52 AM

Cevap : Dinimize Göre Kızlar Okumaz!

O veliyi bana gönder bi güzel okuyuvereyim kendisi okumamış cahilin biridir kesin o kişi sopayı hakediyor yani bi güzel dövmek lazım

TiFus 06-23-2009 11:56 AM

Alıntı:

Gözyaşı tafarından gönderildi (Mesaj 296588)
O veliyi bana gönder bi güzel okuyuvereyim kendisi okumamış cahilin biridir kesin o kişi sopayı hakediyor yani bi güzel dövmek lazım

Aynen Katılıyorum

me_mo5525 06-23-2009 12:07 PM

insan mantıklı düşününce bağnaz aptal bir anlayış olduğunu hemen anlıyor zaten.
bizim dinimiz gibi toplum hayatını en iyi en mantıklı bir biçimde düzenleyen bir dinin böyle bir anlayış içinde olabileceğini düşünmek bir aptallıktır. o zaman haydi kızlar okula..........

delishhhh 06-23-2009 05:33 PM

zaten bu düşünceler yüzünden insanlarda din düşmanlığı oluştu...

KRDNZ 06-23-2009 07:09 PM

"Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum"
Hz. Ali
"İlim Çin'de olsa gidip alınız"
Hz. Muhammet
İlmi yalnız erkeklere öğretin demiyor dinimiz herkese hitap ediliyor. Hatta Kuran'ı Kerim'de ilk emir "ikra" yani "oku" deniliyor. Bundan daha ötesi yok bence.

Şengül Şirin 06-23-2009 11:48 PM

Peygamberimiz "sallallahü aleyhi ve sellem",

(İlm, Çinde de olsa alınız!) buyurdu. Ya'nî ilm, dünyânın en uzak yerinde bulunsa ve kâfirlerde de olsa, gidin alın! buyurdu. Çünki Çin, o zemân, en kâfir ve çok uzak bir yer idi.

İslâm dîninde kadın, kocasının izni olmadan nâfile hacca gidemez. Sefere, müsâfirliğe gidemez. Fekat, kocası öğretmezse ve izn vermezse, ondan iznsiz, ilm öğrenmeğe gidebilir. Görülüyor ki, büyük ibâdet olan hacca iznsiz gitmesi günâh olduğu hâlde, ilm öğrenmeğe iznsiz gitmesi günâh olmuyor

Başka bir şey demeye gerek varmı sizce....

bbk 06-24-2009 10:37 AM

belkide yanlış bir anlaşılım vardır. şahsen bi kızım olsa zamanımız liselerine(istisnalar hariç) göndermeyi miğdem almaz.
okutmamak değilde ortam nedeniyle denmiştir belki.

1907merve 06-24-2009 11:39 AM

Alıntı:

KRDNZ tafarından gönderildi (Mesaj 296807)
"Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum"

Hz. Ali
"İlim Çin'de olsa gidip alınız"
Hz. Muhammet

İlmi yalnız erkeklere öğretin demiyor dinimiz herkese hitap ediliyor. Hatta Kuran'ı Kerim'de ilk emir "ikra" yani "oku" deniliyor. Bundan daha ötesi yok bence.

Burda çok büyük bir yanlış var.Sizin bahsettiğiniz ilim o bildiğiniz ilim değil.Dini ilimden bahsediliyor.Mesela Kur'an-ı kerimi tecvidiyle öğrenmek,Arapça,Osmanlıca,İlmihal,Siyer ve her türlü dini ilimdir.Burda o veliye katılıyorum.Her ne kadar size yobazca gelse de ve ben bunu size burda anlatmaya çalışsam da anlamıyacaksınız.Yani ancak ahirette anlarsınız bunları.O yüzden yorulmama değmez.
Paylaşım için teşekkürler.

perinaz 06-24-2009 11:44 AM

bence bu fikri kim demişse .......... etmiş kızlar okumasa bu dünya neye döner yaa zatn doğru dürüst insan kalmamış kızlar okumasında erkeğe mi muhtaç olsun allaha şükürler olsunki ben okuyup iş sahibi oldum darısı bütün diğer kız kardeşlerimin başına

KRDNZ 06-24-2009 11:48 AM

Öncelikle bugüne kadar her hangi bir yazımda dini hafife almak gibi bir basitlik göstermedim ve göstermem de. Dini savunan insanlara "yobaz" diyecek kadar aşağı bir insan da olduğumu sanmıyorum. Sözlerinizin muhatabı ben olmadığımı düşünüyorum. İlmin her türlüsü faydalıdır zararlı değildir. Dini ilim elbette gereklidir ve bunun yanında fenni de bilmek gerekir. İslamiyeti yaymak için şarttır. Mesela okumayı bilmeyen bir kadın dini bilgiye nasıl ulaşabilir? Veya okumayı ilmi bilmeyen bir kadına Neden müslümansın diye sorduğumda bana tatmin edici bir cevap verebilir mi? Hiç sanmıyorum. İlmin her türlüsü gereklidir. Yoksa fındık kabuğunun içinden çıkmayıp o kabukta birşeyler yapmaya çalışmak boşa çabalamak olur diye düşünüyorum. Ayrıca çalıştığım yerde sıkça rastlıyorum cahil insanlara bilgisizlik kadar kötü birşey olmadığını düşünüyorum onlara baktıkça.

1907merve 06-24-2009 12:09 PM

Ben sadece size hitaben demedim zaten yanlış anlamayın.Bakın dediğim gibi ben ne kadar çabalarsam da hiç biriniz anlamyıcaksınız çünkü hiç bi şey bilmiyosunuz,hakikatı bilmiyosunuz.O yüzden ben bu konuda daha fazla tartışmak istemiyorum.

KRDNZ 06-24-2009 01:46 PM

En basit vereceğim örnek muayene olurken bile bayan doktor istiyoruz değil mi?

1907merve 06-24-2009 09:57 PM

Evet tabi isteriz ama Rabbimiz bizim için bu konuda günahı-haramı kaldırmış sizin de biliyor olmanız lazım.Yani biz erkek doktora da muayene olabiliriz.

KRDNZ 06-24-2009 10:09 PM

Eğer bayan doktor seçme olasılığı varsa erkek doktora ne diye muayene olalım ki. Özellikle de KAdın Hastalıkları branşında. Neyse daha fazla uzatmayalım. Herkesin fikri gayet net.