ForumSinsi - 2006 Yılından Beri

ForumSinsi - 2006 Yılından Beri (http://forumsinsi.com/index.php)
-   Genel Sağlık (http://forumsinsi.com/forumdisplay.php?f=630)
-   -   Kanal Tedavisi Sonrası Diş Ağrısı (http://forumsinsi.com/showthread.php?t=1040793)

Prof. Dr. Sinsi 11-04-2012 11:42 AM

Kanal Tedavisi Sonrası Diş Ağrısı

Kanal tedavisi sonrası diş ağrısı

Soru: duygu hanım merhaba. yaklaşık 6 yıl önce kanal tedavisi ve dolgu yaptırdığım dişim son günlerde sıcak içeceklerde ve üzerine baskı yapıldığında ağrı yapıyor. sizce dolgunun ömrü mü bitmiştir. saygılar.

Cevap: Kanal tedavisi yapılmış diş sıcakta ağrı yapmaz.Sorununuz yandaki dişten kaynaklanıyor olabilir.Bir hekime danışmanızı tavsiye ederim.

Dt. Duygu Karaosmanoğlu

mrb ben 1 ay önce sag üst dişime kanala tedavisi yaptırdım ara ara bır agrı oluyor 5 dk sonra geri geciyor su içtiğimdede şiddetli şekilde sızlama oluyor.agrı kesici kullanıyorum.bu zamanla gecer mi yoksa dişimin artık cekilmesimi gerekiyor cvp yazarsanız sevinirim şimdiden tşk ederim

hocam ben kanal tedavisi olduktan sonra disim bir kac gun sis kaldiktan sonra normale dondu, 1-2 hafta sonra yeniden sisti, antibiyotik kullandıgımda sisi iniyor fakat bir kac gun sonra yeniden sisiyor, ne yapmaliyim?

agri yok, doluluk hissi var sadece

kanal tedavisi yaptıralı bir hafta oldu ama agrı cekiyorum bunun sebebi ne sürekli böyle agrı yapacakmı

Prof. Dr. Sinsi 11-04-2012 11:43 AM

Kanal Tedavisi Sonrası

Tedaviden sonraki iki ya da üç gün kanal tedavisi yapılan dişte ağrı olabilir. Tedavi edilen kısımla çiğnememeye özen gösterilmelidir. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler kullanılabilir.

Olası Komplikasyonlar

Kanal tedavisi için kanal açıldığında havada bulunan oksijen, buraya bakteri yerleşmesine neden olabilir ve burada çoğalan bakteriler iltihap ve ağrı oluşumuna neden olur.

Bakteriler diş kök ucundan dışarı itilebilir. Diş kökünün bitiminde kan damarlarının dişe giriş yapmasını sağlayan küçük bir delik bulunmaktadır. Bazen kanal tedavisi sırasında bu küçük delikten dişi çevreleyen dokuya ulaşabilir. Bu durumda çevreleyen doku enfekte olur ayrıca iltihaplanması da olasıdır. Ağrı kesiciler ve antibiyotiklerle iltihabın kurutulması ve tedavi edilmesi mümkündür. Bu iltihap temizlenene kadar geçen süreç ağrılı bir süreç olabilir.

Kanal tedavisi sırasında kanalların var olmamasından ya da kıvrımlı olmalarından ötürü dişin diğer kısımlarında delik oluşturulabilir. Kanal tedavisinde kullanılan aletler kıvrımlı kanallara uyum sağlayabilecek biçimde üretilmişlerdir. Ama bazen aletler kanal kavsine uyum sağlayamayarak dişin kenarında bir delik oluşturabilir. Bu deliğe tükürük ulaşırsa dişin daha ileri bir tedavi görmesi ya da çekilmesi gerekebilir. Dişeti çizgisinin altında uzak bir noktadaysa tükürük bu noktaya ulaşamayabilir ve müdahale yapılmadan iyileşme olasılığı vardır.

Eğer bir kanal köküne girilmemiş ya da kanallar tam olarak temizlenmemiş, kanal boyu doğru olarak ölçülmemiş ve enfekte ya da iltihaplı pulpa parçaları kök ucuna çok yakınsa diş enfekte olarak kalabilir. Bunun sonucu olarak da kanal tedavisi tekrarı gerekebilir. Kök kanallarının yan dalları olabilir ve geleneksel tedavi yöntemleri ile bu dallara ulaşmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle Nd:YAG laser kullanılarak bu sorun giderilmeye çalışılmaktadır.

Tedavi sırasında kanal aleti, kanal içinde kırılabilir. Eğer kanalın temizlenmesi tamamlandıysa ve kırılan parça kök ucunda kaldıysa tedaviye bu şekilde devam edilir. Ancak kök kanalının temizliği bitirilmediyse, kalan parça kökün ucunda değil ve kök ucuna bu nedenle ulaşılamıyorsa, parça mutlaka alınmalıdır. Parça dişin üst kısmından alınabilir ama bazı vakalarda ancak cerrahi şartlarda alınabilir. Apisektomi olarak adlandırılan bu işlemde diş köküne ulaşabilmek için dişetinde küçük bir kesi yapılır ve parçanın bulunduğu kök bölümü alınır.

Ağrı Olur mu?

Genellikle kanal tedavisi sırasında ağrı hissedilmez. Kanal tedavisi olan diş ve onu çevreleyen kısım tamamıyla uyuşmuş durumdadır. Uyuşturucu jeller ve modern enjeksiyon sistemleri sayesinde enjeksiyon uygulamaları da acısız gerçekleşmektedir.

Kaynak : teknoakademi

merhaba 2 hafta kanal tedavisi gordum ve uzerine koron takildi .ancak simdi surekli bi agrim var .rontgende kanalin disindada dolgu maddesindnen oldugu gozukuoyor.bu ne gibi sonuclar dogurur ve tedavisi nedir

benim kanal tedavi ve kanal tedavimde olan diş teker teker kırılıyo ve çok kotkuyorum dişim ağrıycakmı hemen cevap werin lütfenn

kanal tedavisi yaptım iyi oldu ama dolgu kırıldı çıkmadı gene eskısı gıbı agrı yapıyor

Hocam kanal tedavisi yaptırdım ama sol tarafda üç köklü üç kanallı yazıyo sevkde ama bir hafta geçti iki gündür dışımde ağrılar oluyor neden acaba abdullah ulusoy

merhaba hocam. sol üst çenemdeki azı dişime yaklaşık 10 gün önce kanal tedavisi yaptırdım.Normal durumdayken ve soğuk veya sıcakla ilgili herhangi bir ağrı yok ama üzerine bastırınca ağrı oluyor neden acaba? ( dolgu sanki fazla yapılmış gibi seviyesi diğer dişlerimden yüksek) cevabınız için şimdiden teşekkürler...

Prof. Dr. Sinsi 11-04-2012 11:44 AM

kanal tedavisi yapyırdım alt azı dişimi inanılmaz derecede ağrıyor 1 hafta oldu yaptıralı ağrıması normalmi

bir güm önce kanal tedavisı yaptırdim.tedavi sırasında dişimin kırıldiğini öğrendim yemek yemişim çatladığını söyledi doktorum sorunu giderdi acaba sorun olurmu ayrıca dişimin üzerine yemek yiyemiyorum ağrıyor neden ?

şimdiden teşekkürlr hocam

kanal tedavisin yaptırdım 2 gün önce diş etim ağrı yapıyor neden acil cevap verin lütfen

Doktorum

keşke görünüp kaybolmasaydınız.....

merhabA ben 14 yaşındayım dişim çekildikten sonra tekrar diş çıkmayacağı için kanal tedavisi yapıldı 1 yıl sonra dişim ağrımaya başladı bunun nedeni ne olabilir dişim çekilecekmi.