ForumSinsi - 2006 Yılından Beri

ForumSinsi - 2006 Yılından Beri (http://forumsinsi.com/index.php)
-   Gezelim, Görelim (http://forumsinsi.com/forumdisplay.php?f=467)
-   -   Sapanca Gölü (http://forumsinsi.com/showthread.php?t=25238)

mate 08-21-2007 07:56 PM

Sapanca Gölü

Bir göl ve yeşillikler beldesi olan Sapanca'nın bugün için ön planda olan turistik değeri; gölüdür.

Gölün tabi bir güzellikle insanı çeken öyle tarafları vardır ki, bu görünüş insana haz ve mutluluk verir. Bütün göl kıyısından çepeçevre plaj olarak istifade edilebilir.

SAHİLDE GÜN BATIMI

Göl yeşilliklerin ortasında mavi bir pırlanta gibidir. Buraya TEM otoyolunu kullanarak veya Haydarpaşa’dan kalkan Adapazarı trenleriyle ulaşmak mümkündür. Sapanca Gölü ve çevresinin tabiat güzelliği çok sayıda turist çekmektedir.

SAHİL

Harika piknik ve dinlenme alanları

SAPANCA'DA KIŞ

Sapanca yemyeşil doğası ve tertemiz havasıyla çok çekici bir beldedir. Dağlardan akan buz gibi derelerin kenarında alabalık yemek, kuş sesleri arasında yürüyüşler yapmak, ağaçların gölgesinde çimenler üzerinde uzanmak oldukça keyiflidir. Dileyenler Sapanca Gölü’nün tatlı suyunda yüzerek serinleyebilir; göl kenarındaki gözlemecilerden aldığı sıcak gözlemeleri sevdikleriyle paylaşabilir.

İstanbul ve İzmit’e yakınlığıyla bu şehirlerden gelen ziyaretçisi fazla olan Sapanca’da huzur dolu hafta sonları ve yaz tatilleri geçirmek alışkanlık haline dönüşebilir. Öte yandan; Sapanca kışın da ayrı bir güzeldir. Beyaz örtüye bürünen dağları, ağaçları, esen rüzgarda kıpırdayan gölü, gün batışını ve doğuşunu izlemek tarifsiz haz verir.

Evliya Çelebi’nin Sapanca’sı

Sapanca'yı Evliya Çelebi şöyle anlatır: "Sapanca Gölü'nün çevresi 24 mildir. Dört çevresinde kasaba gibi yetmiş altı köy vardır. Cümle halkı bu haliçin suyundan içtiklerinden yüzlerinin rengi kırmızıdır.

Ürünleri çok ise de, bağları yoktur. Bahçeleri hadden aşkındır. Bu gölün kenarında bir tür kavun ve karpuz olur ki, ancak ikisini bir eşek çekebilir. Bu göl içinde seksen pare (parça) kayık ve çırnaklar (tahıl kayığı) vardır ki, köyden adam, kereste ve eşya götürürler. Bu gölde bulunan yetmiş, seksen çeşit balıktan avlanıp kar ederler. Alabalığı, sazan balığı, turna balığı gibi tatlı su balıkları gayet lezzetli olur. Gölün derinliği ekseri yerlerinde yirmi kulaçtır. Suyu gayet saf ve berraktır. Kıyısında olan köylerin kadınları elbise yıkadıklarında asla sabun sürmezler.

Bu gölün doğusunda iki saat uzaklıktan Sakarya Nehri geçer. Kocaeli’nde İrva Kasabası kenarında Karadeniz’e dökülür. Sakarya azıcık bir himmet ile bu göle akıtılabilir. Bu göl, İzmit Körfezine üç saat kadar yakın olduğundan ayağı İzmit Tuzlası önünde deryaya karışır. Hatta bir asırda bu gölü İzmit Körfezi'ne katmak için yüz binlerce kazma ve çapalı ırgat toplattırılmış ise de, İzmit halkının buna birçok hazineler ve Nuh ömrü gerektirir diye gevşeklik göstermesi işin tamamlanmasına engel olmuş. Ama Sakarya Nehri bu göle, bu gölde İzmit Körfezi'ne karıştırılırsa Bolu’ya kadar beş konaklık yer mamür olurdu. İstanbul gemileri ta Bolu’ya yetişir ve İstanbul`da bir tahta üç akçeye, bir kantar odun beş akçeye olup hayratı büyük olurdu."

KAMPÜSTEN SAPANCA GÖLÜ

pesimistt 08-21-2007 08:01 PM

eeth burayı biLiyorum qerçkten çok qüseL..
nerdeyse her sene qderiz buraya..
tşkLer mate...

okaliptus 08-21-2007 08:05 PM

gercekten cok güzel bi yer,

gitmeyenlere tavsiye ediyorum:))

teşekkürler mate..

bukettt 08-21-2007 08:14 PM

ohooooo ben gitmedim:((

sapancayla ilgili çok güzel bi rivayetde vardır..

birgün bi dervişin yolu bi köye düşer..bu köyün insanları çok cimridir derviş kime tanrımisafiri olarak gitse kapıdan çevrilir kimse bi parca ekmek bi tane döşek paylaşmaz..köyün çıkışında bi sapancı vardır derviş köyden çıkarkenbu yoksul sapancı onu buyur eder kuru ekmeğini paylaşır ve gitme vakti geldiğinde sapancı dervişi yolcu eder ancak sohbet uzar ve saapncı ayıp olmasın diye bişi demez ve köyün dısına kadar giderler..ardından bi gürültü kopar koca köyün yerinde sular vardır,cimriliklerinden dolayı tanrımisafirini çevirdikleirnden dolayı böyle bişi başalrına gelmişdir ve köyden sadece sapancı kurtulmştur..bundan dolayı o göle sapancı gölü denmiştir..yıllardır dilden dile sapanca olarak gelmiştirç

teşekkürler mate

pesimistt 08-21-2007 08:16 PM

Alıntı:

bktrul tafarından gönderildi (Mesaj 138285)
ohooooo ben gitmedim:((

sapancayla ilgili çok güzel bi rivayetde vardır..

birgün bi dervişin yolu bi köye düşer..bu köyün insanları çok cimridir derviş kime tanrımisafiri olarak gitse kapıdan çevrilir kimse bi parca ekmek bi tane döşek paylaşmaz..köyün çıkışında bi sapancı vardır derviş köyden çıkarkenbu yoksul sapancı onu buyur eder kuru ekmeğini paylaşır ve gitme vakti geldiğinde sapancı dervişi yolcu eder ancak sohbet uzar ve saapncı ayıp olmasın diye bişi demez ve köyün dısına kadar giderler..ardından bi gürültü kopar koca köyün yerinde sular vardır,cimriliklerinden dolayı tanrımisafirini çevirdikleirnden dolayı böyle bişi başalrına gelmişdir ve köyden sadece sapancı kurtulmştur..bundan dolayı o göle sapancı gölü denmiştir..yıllardır dilden dile sapanca olarak gelmiştirç

teşekkürler mate

iLk kez duydm..iLqnç..tşkLer

bukettt 08-21-2007 08:22 PM

ben teşekkür ederim:)))

mate 08-26-2007 01:32 AM

çok ilginç bi hikaye teşekkürler buketcim çok saol ;)

bukettt 08-26-2007 06:26 PM

Alıntı:

mate tafarından gönderildi (Mesaj 139354)
çok ilginç bi hikaye teşekkürler buketcim çok saol ;)

ben teşekkür ederim ablacım

angelesdream 08-26-2007 06:33 PM

gerçekten elimizde sayılı kalmış olan doğa güzellikleri arasında yer almaktadır.çok güzel bir yer.tanıtım ve bilgiler için teşekkürler.