ForumSinsi - 2006 Yılından Beri

ForumSinsi - 2006 Yılından Beri (http://forumsinsi.com/index.php)
-   Köşe Yazıları (http://forumsinsi.com/forumdisplay.php?f=494)
-   -   O Tabela Indirildi (http://forumsinsi.com/showthread.php?t=1072531)

GöKKuŞaĞı 12-03-2012 03:51 PM

O Tabela Indirildi

ALİ Ağaoğlu'nun yine bir ormana el attığını yazdık dün.

Kamuya, halka ait ve açık bir ormanın Ali Ağaoğlu tarafından nasıl çevrilip, nasıl kendi yaptığı siteye aitmiş gibi kapatıldığını duyurduk.

Orman Bölge Müdürlüğü, sanki bu işten haberi yokmuş, sanki bunu daha önce hiç duymamış ve sanki bu duruma uzun süredir göz yummamış gibi bizim yazıdan sonra halkın ormanından Ali Ağaoğlu tabelasını indirdi.

Dün sabah Ali Ağaoğlu tarafından kapatılan ormana giden ekipler, buradaki "Ağaoğlu My Roseville" tabelasını indirdiler.

Tabii tabelanın indirilmiş olması, bu ormandaki Ali Ağaoğlu hâkimiyetinin sona erdiği anlamını taşıyor mu göreceğiz.

Ancak şurası bir gerçek ki, Ali Ağaoğlu ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında "garip" ve "girift" bir ilişki var.

Bu ilişkiye dayanarak Ağaoğlu, İstanbul'daki rant alanlarının çevresindeki ormanları babasının malı gibi kullanıyor.

Birileri, özellikle de Orman Bakanı Veysel Eroğlu bu duruma el atmadıkça bu durum sürecek gibi görünüyor.

Orman Bölge Müdürlüğü, ormanların Ali Ağaoğlu'na yakıştığını ya da Ali Ağaoğlu'nun ormanlara yakıştığını düşünüyor olabilir.

Bu fikri paylaşan pek çok kişi olduğunu da biliyorum.

Ama en azından halkın ormanlarından uzak dursun.

Erdoğan'dan sonra kim Başbakan olur

BAŞBAKAN Erdoğan'ın başkanlık sistemi olmasa bile en azından "partili cumhurbaşkanlığı" konusunda ısrar edeceğini yazınca, AK Parti'yi yakından bilen, içinden bilen bir dostum aradı.

"Tayyip Bey'in Cumhurbaşkanlığı'na çıkacağından herkes niye bu kadar emin?" diye sordu.

"Olan bitene bakarak bu fikre kapılıyoruz" dedim.

"Bakarsın bir sürpriz yapar. Çıkmaz Çankaya'ya. Bir süre arar verir, sonra kaldığı yerden devam eder" dedi.

Sonra bana sordu: "Tayyip Bey'in Çankaya'ya çıkması halinde başbakanlığa kimi düşündüğünü yazacaksın anladığım kadarıyla. Bizi merakta bırakma da söyle şimdi."

"Biraz bekle okursun" dedim.

Epey direndim.

Sonra baktım uzatmak yersiz ve kurtulamayacağım.

Anlattım: "Benim bir favorim var, birkaç da plasem" dedim.

"Favorin kim?" dedi merakla.

"Hakan Fidan" dedim.

"Neee!" dedi hayretle.

"Bu kanaate ilk olarak Çin'de Başbakan'ın gazetecilerle yaptığı sohbette kapıldım. Sanki Hakan Fidan'ı böyle bir göreve hazırlıyor gibime geldi. En yakın adamı olduğunu söyledi. 'Sırdaşım' dedi. Kritik her toplantıda yanında. Yabancı devlet adamlarıyla yaptığı pek çok önemli görüşmede Hakan Fidan'ı da yanında bulunduruyor. Sanki gelecekte önemli bir misyon için Hakan Fidan'ı düşünüyor."

"MİT Müsteşarı tabii ki önemli" dedi.

"Ayrıca Yılmaz Özdil'in yazdıklarına baksana. Hep başka ülkelerden örnekler verirken, başbakanlarının veya devlet başkanlarının geçmişte yaptığı görevlere değinip Başbakan'ın İETT geçmişine saldırıyor. Hakan Fidan aynen Yılmaz Özdil'in iyi örnek olarak verdiği ülkelerdeki başkanlar veya başbakanlar gibi ülkenin istihbarat kurumunun başından gelerek Başbakan olmuş olacak" dedim.

Dostum sesini çıkarmadı.

"Mantığın yerinde ama siyaset bilimine uygun değil" dedi. Ardından plaselerimi sordu.

"Plase çok ama bir yandan da hepsi 3 dönem engeline takılıyor. Ahmet Davutoğlu da plaselerim arasında ama kâbus plasesi" dedim.

"Peki ya Abdullah Gül?" diye o sordu.

"Orası tam muamma" dedim, "Abdullah Bey'in yakın çevresinden aldığım izlenim, Gül'ün Çankaya'da devam etmek istediği. Ama partideki dengelere bakınca Abdullah Gül'ün başbakanlığa dönmesi parti için en uygunu gibi görünüyor. Oradaki denge çok karışık. Onu çözemiyorum" dedim.

"Sıkma canını. 2 seneye hepsi çözülmüş olur. Daha genciz, görürüz inşallah" dedi.

Aynen öyle.

Göreceğiz inşallah

Fatih Altaylı