ForumSinsi - 2006 Yılından Beri

ForumSinsi - 2006 Yılından Beri (http://forumsinsi.com/index.php)
-   Mesleki Anılarım (http://forumsinsi.com/forumdisplay.php?f=585)
-   -   Dinimize Göre Kızlar Okumaz! (http://forumsinsi.com/showthread.php?t=84098)

dejavu2009 06-23-2009 12:32 AM

Dinimize Göre Kızlar Okumaz!

"Haydi Kızlar okula" Kampanyasında karşılaştığım bir veli
bana bu cümleleri sarfetti.

"Dinimize göre kızlar okumaz" dedi

yorum sizin...

...

Gözyaşı 06-23-2009 11:52 AM

Cevap : Dinimize Göre Kızlar Okumaz!

O veliyi bana gönder bi güzel okuyuvereyim kendisi okumamış cahilin biridir kesin o kişi sopayı hakediyor yani bi güzel dövmek lazım

TiFus 06-23-2009 11:56 AM

Alıntı:

Gözyaşı tafarından gönderildi (Mesaj 296588)
O veliyi bana gönder bi güzel okuyuvereyim kendisi okumamış cahilin biridir kesin o kişi sopayı hakediyor yani bi güzel dövmek lazım

Aynen Katılıyorum

me_mo5525 06-23-2009 12:07 PM

insan mantıklı düşününce bağnaz aptal bir anlayış olduğunu hemen anlıyor zaten.
bizim dinimiz gibi toplum hayatını en iyi en mantıklı bir biçimde düzenleyen bir dinin böyle bir anlayış içinde olabileceğini düşünmek bir aptallıktır. o zaman haydi kızlar okula..........

delishhhh 06-23-2009 05:33 PM

zaten bu düşünceler yüzünden insanlarda din düşmanlığı oluştu...

KRDNZ 06-23-2009 07:09 PM

"Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum"
Hz. Ali
"İlim Çin'de olsa gidip alınız"
Hz. Muhammet
İlmi yalnız erkeklere öğretin demiyor dinimiz herkese hitap ediliyor. Hatta Kuran'ı Kerim'de ilk emir "ikra" yani "oku" deniliyor. Bundan daha ötesi yok bence.

Şengül Şirin 06-23-2009 11:48 PM

Peygamberimiz "sallallahü aleyhi ve sellem",

(İlm, Çinde de olsa alınız!) buyurdu. Ya'nî ilm, dünyânın en uzak yerinde bulunsa ve kâfirlerde de olsa, gidin alın! buyurdu. Çünki Çin, o zemân, en kâfir ve çok uzak bir yer idi.

İslâm dîninde kadın, kocasının izni olmadan nâfile hacca gidemez. Sefere, müsâfirliğe gidemez. Fekat, kocası öğretmezse ve izn vermezse, ondan iznsiz, ilm öğrenmeğe gidebilir. Görülüyor ki, büyük ibâdet olan hacca iznsiz gitmesi günâh olduğu hâlde, ilm öğrenmeğe iznsiz gitmesi günâh olmuyor

Başka bir şey demeye gerek varmı sizce....

bbk 06-24-2009 10:37 AM

belkide yanlış bir anlaşılım vardır. şahsen bi kızım olsa zamanımız liselerine(istisnalar hariç) göndermeyi miğdem almaz.
okutmamak değilde ortam nedeniyle denmiştir belki.

1907merve 06-24-2009 11:39 AM

Alıntı:

KRDNZ tafarından gönderildi (Mesaj 296807)

Hz. Ali
Hz. Muhammet

İlmi yalnız erkeklere öğretin demiyor dinimiz herkese hitap ediliyor. Hatta Kuran'ı Kerim'de ilk emir "ikra" yani "oku" deniliyor. Bundan daha ötesi yok bence.

Burda çok büyük bir yanlış var.Sizin bahsettiğiniz ilim o bildiğiniz ilim değil.Dini ilimden bahsediliyor.Mesela Kur'an-ı kerimi tecvidiyle öğrenmek,Arapça,Osmanlıca,İlmihal,Siyer ve her türlü dini ilimdir.Burda o veliye katılıyorum.Her ne kadar size yobazca gelse de ve ben bunu size burda anlatmaya çalışsam da anlamıyacaksınız.Yani ancak ahirette anlarsınız bunları.O yüzden yorulmama değmez.
Paylaşım için teşekkürler.

perinaz 06-24-2009 11:44 AM

bence bu fikri kim demişse .......... etmiş kızlar okumasa bu dünya neye döner yaa zatn doğru dürüst insan kalmamış kızlar okumasında erkeğe mi muhtaç olsun allaha şükürler olsunki ben okuyup iş sahibi oldum darısı bütün diğer kız kardeşlerimin başına

KRDNZ 06-24-2009 11:48 AM

Öncelikle bugüne kadar her hangi bir yazımda dini hafife almak gibi bir basitlik göstermedim ve göstermem de. Dini savunan insanlara "yobaz" diyecek kadar aşağı bir insan da olduğumu sanmıyorum. Sözlerinizin muhatabı ben olmadığımı düşünüyorum. İlmin her türlüsü faydalıdır zararlı değildir. Dini ilim elbette gereklidir ve bunun yanında fenni de bilmek gerekir. İslamiyeti yaymak için şarttır. Mesela okumayı bilmeyen bir kadın dini bilgiye nasıl ulaşabilir? Veya okumayı ilmi bilmeyen bir kadına Neden müslümansın diye sorduğumda bana tatmin edici bir cevap verebilir mi? Hiç sanmıyorum. İlmin her türlüsü gereklidir. Yoksa fındık kabuğunun içinden çıkmayıp o kabukta birşeyler yapmaya çalışmak boşa çabalamak olur diye düşünüyorum. Ayrıca çalıştığım yerde sıkça rastlıyorum cahil insanlara bilgisizlik kadar kötü birşey olmadığını düşünüyorum onlara baktıkça.

1907merve 06-24-2009 12:09 PM

Ben sadece size hitaben demedim zaten yanlış anlamayın.Bakın dediğim gibi ben ne kadar çabalarsam da hiç biriniz anlamyıcaksınız çünkü hiç bi şey bilmiyosunuz,hakikatı bilmiyosunuz.O yüzden ben bu konuda daha fazla tartışmak istemiyorum.

KRDNZ 06-24-2009 01:46 PM

En basit vereceğim örnek muayene olurken bile bayan doktor istiyoruz değil mi?

1907merve 06-24-2009 09:57 PM

Evet tabi isteriz ama Rabbimiz bizim için bu konuda günahı-haramı kaldırmış sizin de biliyor olmanız lazım.Yani biz erkek doktora da muayene olabiliriz.

KRDNZ 06-24-2009 10:09 PM

Eğer bayan doktor seçme olasılığı varsa erkek doktora ne diye muayene olalım ki. Özellikle de KAdın Hastalıkları branşında. Neyse daha fazla uzatmayalım. Herkesin fikri gayet net.

stinq 06-25-2009 11:15 AM

bence kızLarın okumasıda Lasım dieLim afedersiniz ama dieLim kadının biri doqurcak erkekmi cıkartcak bebeqi ayıp oLur öyLe işte dieLim kadının bir tanesinin sorunu var erkek doktoramı konusacaq zaten ülkemizde ytrnce coşkun var

dejavu2009 06-25-2009 01:54 PM

Alıntı:

Gözyaşı tafarından gönderildi (Mesaj 296588)

Kendisi okumamış ama aptal biri değil. Böyle davranmasının nedeni imamlar( cami imamı değil ) ve çevre baskısı yani kısacası mahalle baskısı, bu konularda pek konuşulmadığı için hep aynı şeyler süregeliyor...

Alıntı:

TiFus tafarından gönderildi (Mesaj 296593)
Aynen Katılıyorum

bende

Alıntı:

me_mo5525 tafarından gönderildi (Mesaj 296604)
insan mantıklı düşününce bağnaz aptal bir anlayış olduğunu hemen anlıyor zaten.
bizim dinimiz gibi toplum hayatını en iyi en mantıklı bir biçimde düzenleyen bir dinin böyle bir anlayış içinde olabileceğini düşünmek bir aptallıktır. o zaman haydi kızlar okula..........

O bağnazlığın nerden ve nasıl geldiğini iyi bilmek gerekir...

Alıntı:

delishhhh tafarından gönderildi (Mesaj 296741)
zaten bu düşünceler yüzünden insanlarda din düşmanlığı oluştu...

kesinlikle, çok araştıran biri olmasaydım. Onlardan biri ben olabilirdim..

Alıntı:

KRDNZ tafarından gönderildi (Mesaj 296807)

Hz. Ali
Hz. Muhammet

Ne güzel anlattın sevgili KRDNZ,

Alıntı:

Şengül tafarından gönderildi (Mesaj 296911)
Peygamberimiz "sallallahü aleyhi ve sellem",

(İlm, Çinde de olsa alınız!) buyurdu. Ya'nî ilm, dünyânın en uzak yerinde bulunsa ve kâfirlerde de olsa, gidin alın! buyurdu. Çünki Çin, o zemân, en kâfir ve çok uzak bir yer idi.

İslâm dîninde kadın, kocasının izni olmadan nâfile hacca gidemez. Sefere, müsâfirliğe gidemez. Fekat, kocası öğretmezse ve izn vermezse, ondan iznsiz, ilm öğrenmeğe gidebilir. Görülüyor ki, büyük ibâdet olan hacca iznsiz gitmesi günâh olduğu hâlde, ilm öğrenmeğe iznsiz gitmesi günâh olmuyor

Başka bir şey demeye gerek varmı sizce....

Bu sözlere bizden önce yaşamış insanlar dikkat etseydi. Yaşamımız daha farklı olabilirdi.

Alıntı:

bbk tafarından gönderildi (Mesaj 297022)
belkide yanlış bir anlaşılım vardır. şahsen bi kızım olsa zamanımız liselerine(istisnalar hariç) göndermeyi miğdem almaz.
okutmamak değilde ortam nedeniyle denmiştir belki.

Yo, kesinlikle yanlış anlaşılma diye birşey yok.
ayrıca bahsettiğiniz liselere gitmemek çözüm olmamalı,

Alıntı:

1907merve tafarından gönderildi (Mesaj 297043)
Burda çok büyük bir yanlış var. Sizin bahsettiğiniz ilim o bildiğiniz ilim değil. Dini ilimden bahsediliyor. Mesela Kur'an-ı kerimi tecvidiyle öğrenmek,Arapça,Osmanlıca,İlmihal,Siyer ve her türlü dini ilimdir. Burda o veliye katılıyorum. Her ne kadar size yobazca gelse de ve ben bunu size burda anlatmaya çalışsam da anlamıyacaksınız. Yani ancak ahirette anlarsınız bunları. O yüzden yorulmama değmez.

"Karşındakine anlatabildiğin kadar biliyorsun" derler.
İnsanların anlamayacağını iddia etmek bayağı yanlış bir tutum olarak görüyorum. İnsanın bedensel sorunu vardır o zaman anlamayabilir bunda birşey yok. Ama herkes için bu tutumu sergilemek doğru olamaz.
Ama anlatmak istersen seni dinlemeye hazırım...

Ayrıca sırf o dini ilimlerin öğretilmemesi konusunda "o veliye katılıyorum" cümlesini sarfetmişsin. O veliye katılabilirsin. Bu onuda özgürsün.
Yalnız anlatacağım birkaç şey var ondan sonra umarım fikrin değişir.

Biraz kendini o kızların yerine koy.
Okuma yazma bilmiyorsun. Ama öğrenmek istiyorsun. Önünde engeller var. O engelleri aşamıyorsun. Aşmayı bile düşünemiyorsun. Çünkü zayıfsın, bağlısın iyi veya kötü. Gelecek yaşamın neredeyse belli. Çocuk doğurma kabiliyetin bitene kadar çocuk doğuracaksın. Erkeğinin bir nevi kölesi olacaksın. Sosyal yaşantın diye birşey olmayacak. Yaşamın kısıtlı, düşüncelerin bile...

Alıntı:

perinaz tafarından gönderildi (Mesaj 297044)
bence bu fikri kim demişse .......... etmiş kızlar okumasa bu dünya neye döner yaa zatn doğru dürüst insan kalmamış kızlar okumasında erkeğe mi muhtaç olsun allaha şükürler olsunki ben okuyup iş sahibi oldum darısı bütün diğer kız kardeşlerimin başına

Yorum için teşekkürler perinaz...

Alıntı:

KRDNZ tafarından gönderildi (Mesaj 297046)
Öncelikle bugüne kadar her hangi bir yazımda dini hafife almak gibi bir basitlik göstermedim ve göstermem de. Dini savunan insanlara "yobaz" diyecek kadar aşağı bir insan da olduğumu sanmıyorum. Sözlerinizin muhatabı ben olmadığımı düşünüyorum. İlmin her türlüsü faydalıdır zararlı değildir. Dini ilim elbette gereklidir ve bunun yanında fenni de bilmek gerekir. İslamiyeti yaymak için şarttır. Mesela okumayı bilmeyen bir kadın dini bilgiye nasıl ulaşabilir? Veya okumayı ilmi bilmeyen bir kadına Neden müslümansın diye sorduğumda bana tatmin edici bir cevap verebilir mi? Hiç sanmıyorum. İlmin her türlüsü gereklidir. Yoksa fındık kabuğunun içinden çıkmayıp o kabukta birşeyler yapmaya çalışmak boşa çabalamak olur diye düşünüyorum. Ayrıca çalıştığım yerde sıkça rastlıyorum cahil insanlara bilgisizlik kadar kötü birşey olmadığını düşünüyorum onlara baktıkça.

Bütün yazdıklarına katılıyorum. Bu yazı için teşekkür ediyorum...

Alıntı:

1907merve tafarından gönderildi (Mesaj 297048)
Ben sadece size hitaben demedim zaten yanlış anlamayın.Bakın dediğim gibi ben ne kadar çabalarsam da hiç biriniz anlamyıcaksınız çünkü hiç bi şey bilmiyosunuz,hakikatı bilmiyosunuz.O yüzden ben bu konuda daha fazla tartışmak istemiyorum.

Ben hakikatı! öğrenmek isterim. Tabi anlatan olursa...

Alıntı:

KRDNZ tafarından gönderildi (Mesaj 297108)
En basit vereceğim örnek muayene olurken bile bayan doktor istiyoruz değil mi?

Bu genel bir kanı değil. Ama bayanların kendilerini rahat hissetmeleri için kendileri için şart koyabilirler.

Alıntı:

1907merve tafarından gönderildi (Mesaj 297293)
Evet tabi isteriz ama Rabbimiz bizim için bu konuda günahı-haramı kaldırmış sizin de biliyor olmanız lazım.Yani biz erkek doktora da muayene olabiliriz.

Kadın veya erkek Kadın Hastalıkları Doktorunun çok büyük bir farkı olmamalı, zaten oraya hasta sıfatıyla gidiliyor... Sağlam olarak değil...

Alıntı:

stinq tafarından gönderildi (Mesaj 297400)
bence kızLarın okumasıda Lasım dieLim afedersiniz ama dieLim kadının biri doqurcak erkekmi cıkartcak bebeqi ayıp oLur öyLe işte dieLim kadının bir tanesinin sorunu var erkek doktoramı konusacaq zaten ülkemizde ytrnce coşkun var

Doktorları dışarıdaki çöpçatanlara benzetmek doğru değil. Bir kere o doktorun bir ismi, muayenehanesi var. Hipokrat yemini etmiş bir kişi. Bir yanlış yaptığında polis yakasına yapışır. Ama sokaktaki coşkunları bilemezsinki. (Herkeside aynı kefeye koymaz bu ayrı bir konu)
Afedersin ama doğum yapan bir kadının erkek bir doktorun doğurtmasındaki ayıp ne?
Kadının doğum yapması mı yoksa doktorun doğum yaptırması mı?
Burada bir ayıp varsa o da doktorlar için söylediğin ayıptır...

1907merve 06-25-2009 06:55 PM

"Karşındakine anlatabildiğin kadar biliyorsun" derler.
İnsanların anlamayacağını iddia etmek bayağı yanlış bir tutum olarak görüyorum. İnsanın bedensel sorunu vardır o zaman anlamayabilir bunda birşey yok. Ama herkes için bu tutumu sergilemek doğru olamaz.

Ama anlatmak istersen seni dinlemeye hazırım...

Ayrıca sırf o dini ilimlerin öğretilmemesi konusunda "o veliye katılıyorum" cümlesini sarfetmişsin. O veliye katılabilirsin. Bu onuda özgürsün.
Yalnız anlatacağım birkaç şey var ondan sonra umarım fikrin değişir.

Biraz kendini o kızların yerine koy.
Okuma yazma bilmiyorsun. Ama öğrenmek istiyorsun. Önünde engeller var. O engelleri aşamıyorsun. Aşmayı bile düşünemiyorsun. Çünkü zayıfsın, bağlısın iyi veya kötü. Gelecek yaşamın neredeyse belli. Çocuk doğurma kabiliyetin bitene kadar çocuk doğuracaksın. Erkeğinin bir nevi kölesi olacaksın. Sosyal yaşantın diye birşey olmayacak. Yaşamın kısıtlı, düşüncelerin bile...

Ben hakikatı! öğrenmek isterim. Tabi anlatan olursa...

Tabiki anlatırız ama anlattıklarım karşıdakinin bildiği kadardır arkadaşım.Ben anlatsam da anlamazsınız derken herhangi bi bedensel özürlülüğün var da ondan anlamazsın demek istemedim.Yani hakikatın içinde olmadığınız için anlayamazsınız demek istedim.
Ben hiçbir kızımızın kör cahil yetişmesinden ve sizin de anlattığınız gibi yetişmesinden yanayım demiyorum.Ama bildiğiniz gibi bu ülkede BAŞÖRTÜSÜ sorunu var.Evet malesef ki var.ve bu yüzden Rabbimiz bize okumayı,başımızı açmayı yasaklıyor.
Ben lise 3 e kadar okudum,şimdi bıraktım.Çünkü hakikatı öğrendim,hakikatın içine girdim,ondan önce ben de siz gibi anlamıyodum.ama şimdi herşeyin farkındayım.ha ama ben şimdi okulu bırakıp eve mi kapandım hayır,o da çok yanlış.şu anda kursuma gidiyorum,Allahım nasip ederse ilerde hoca olcam,çocuklara dini sevdircem,öğretecem,kuranı sevdirecem,her türlü dini ilimlerini verecem inşallah.Tek gayem budur.

başörtü dinin bütünü değildir ama bir bayanın dinini yaşaması için gerekli bi unsurdur. başörtü takan takva sahibidir diyemeyiz ancak başörtüyü çıkaran takva unsurundan uzaklaşır. herşey bi bütündür din de öyle.

bence meslek uğruna baş örtüsünden vazgeçilmemeli.Çünkü Allah insanları kendisine ibadet etsinler diye yaratmış.Yani yaratılış gayemiz ibadettir.Ama ahir zaman olması ve hayat şartlarının çok zor olması,kültürümüze ve dinimize yapılan darbeler,dünya hayatının cazibesi vb. bizi yaratılış gayemizden uzaklaştırmıştır.Bir evi geçindirme sorumluluğu erkeğe verilmiştir.Bu arada kadınlar çalışamaz diye bişey demiyorum.Tesettürlü bir şekilde eğer gerekiyorsa çalışır.Şimdi makam sevgisi, gösteriş, ve bana şöyle desinler (öğretmen,doktor,kültürkü vb.) diye dinimizden taviz veriyor ne yazıkki insanlarımız.Hem kabre girince Allah sana neden benim emrimi yapmadın,tesettürüne dikkat etmedin diye soracak.Allah zaten dünyaya fazla önem vermiyo.Hadisi şerife göre dünya hayatı yolcunun yolculuk esnasında yorulup bir ağacın gölgesinde dinlenmesi gibidir.Yani o kadar kısa.Ama malesef biz dünya hayatını ebedi görüp sanki hiç ölmücekmişiz gibi dört elle sarılıyoruz.Bazıları diyor yaa işte insanlara faydalı olmak için saçımı açıyorum öğretmenlik, doktorluk vb. yapıyorum,fedakarlık ediyorum diye.Bence sadece kendi vicdanını rahatlatmak için söylenen bir laftır.İnsan diğer insanlara kuran öğretip yada dini konuda bişeyler öğreterek faydalı olabilir.Bir insanın ömrü ortalama 65 tir.Hadi biz 75 kabül edelim.Bir insan tesettüründen vazgeçip sırf insanlara faydalı oluyum diye çalışırsa diğer insanların 75 senelik hayatında faydalı olur.Ama tesettüründen taviz vermeyip sırf Allah rızası için dini konularda faydalı olursa o insanlara ebedi yardımı olur.

1907merve 06-25-2009 07:04 PM

Şimdi şöyle bir düşünecek olursak, Türkiye’deki okullar İslama uygun bile olsa, yani kız-erkek okulları ayrı olsa, kızlara kadın hocalar gelse bile, bir kız kendine farz olan dinî ilimleri öğrenmeden diğer ilimleri öğrenmek için bu okullara gidemez!…

1907merve 06-25-2009 07:05 PM

Bir defa şunu iyi bilmek lâzım. Allahu Teala,”İstersem dinimi kafirede yaydırırım
buyurmaktadır.
Öyle ise Allah bizden ne istemektedir. Bizden İslâm’a uygun şekilde
hareket etmemizi, ibadet etmemizi istemektedir? Allah’ın dininin yayılması için insanlara
ihtiyacı yoktur. İsterse bir anda herkesin kalbine bir ilham verip, herkesi Müslüman yapar.
Fakat İslâm’ın yayılmasını insanlara vermiştir. Bu da büyük bir imtihandır. Bu imtihan da
İslâm’dan taviz vererek olmaz. Hele hele farzlardan fire vererek hiç olmaz. Hizmet, ilim,
amel, ihlasla olur. İlim deyince, elbette düzenin okullarında okunan safsatalar değildir.

(Tabi ki bazıları müstesna.)

1907merve 06-25-2009 07:08 PM

İslâm âlimleri her kadının mazeret halinde erkek
doktora muayene olabileceği hakkında fetva vermişlerdir. Fakat bir kız başını açıp
okuyabilir veya bir iş yerinde çalışabilir fetvasını vermemişlerdir. Öğrencileri sırf kız olan
okulda okuyamaz mı denilirse, okuyamaz. Çünkü, erkek öğretmenler vardır. Erkek
öğretmenlerin okutması caiz değildir. Ben bu fetvayı kendi aklımdan vermiyorum.
Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki, Allah’ın emri çiğnenerek, Allah’ın dinine hizmet edilmez.
Başını açarak bir kız okuyamaz.
Burada bizim gibi uyuşuk müslümanlara çok işler düşüyor.Niçin kadınlara ve erkeklere özel okullar açmıyoruz? Para mı yok, hayır. Peki niçin
açılmıyor? Niçin olacak, müslümanlar arasında birlik, beraberlik yok, cihad aşkı yok da
onun için.
Evet, tez elden müslümanlar bir araya gelip, özel ilkokullar, ortaokullar, liseler açmaları lâzım. Hatta dini devlete karışmaz, devleti dine karışır olan laik devlet izin verirse üniversite de açılmalıdır. Şunu da söyleyeyim: “Nasıl olur da bir Müslüman, kızını,erkeklerin içine kıskanmadan gönderebilir? Zerre kadar kıskançlık duygusu yok mudur?
Kızların erkeklerin içinde okuması caiz değil de, acaba erkeklerin kızlar içerisinde okuması
caiz midir? Hiç düşündünüz mü? Kız-erkek karışık olan okullarda yapılan ahlâksızlıkları
bizden daha iyi biliyorsunuzdur. Ben şu nakıs aklımla, kızını erkeklerin içinde okutan
Müslümana hayret ediyorum. Çünkü biliyorum ki, o baba sınıfta kızına hoş
bakılmayacağını bilmektedir. Gel gör ki bilmek başka, idrak daha başkadır. Allah
yardımcımız olsun (amin).

delishhhh 06-25-2009 07:10 PM

Alıntı:

1907merve tafarından gönderildi (Mesaj 297043)
Burda çok büyük bir yanlış var.Sizin bahsettiğiniz ilim o bildiğiniz ilim değil.Dini ilimden bahsediliyor.Mesela Kur'an-ı kerimi tecvidiyle öğrenmek,Arapça,Osmanlıca,İlmihal,Siyer ve her türlü dini ilimdir.Burda o veliye katılıyorum.Her ne kadar size yobazca gelse de ve ben bunu size burda anlatmaya çalışsam da anlamıyacaksınız.Yani ancak ahirette anlarsınız bunları.O yüzden yorulmama değmez.

şaka gibi değilmi sizcede eee o zaman siz kendi dediğinizle çelişiyorsunuz yazdıklarımızı okuyup cevaplayacak kadar okuma yazma bildiğinize göre ve zannedersem bayan olduğunuza göre bir okul yüzü görmüşsünüz demektir kendi dediklerinizi kendiniz çürütüyorsunuz tabi evde babanız kendi şartları ile öğretmediyse ahirette görüşürüz inşallah arkadaşım dinde cinsiyet ayrımı yoktur herşeyi bildiğinizi iddia ettiğinize göre bunuda biliyorsunuzdur... en büyük cahillik karşındaki insanlara cahil gözüyle bakmak bunuda unutmayınız

KRDNZ 06-25-2009 07:10 PM

Alıntı:

1907merve tafarından gönderildi (Mesaj 297712)
Şimdi şöyle bir düşünecek olursak, Türkiye’deki okullar İslama uygun bile olsa, yani kız-erkek okulları ayrı olsa, kızlara kadın hocalar gelse bile, bir kız kendine farz olan dinî ilimleri öğrenmeden diğer ilimleri öğrenmek için bu okullara gidemez!…

Yanlışlıkla teşekkür ettim bu konuya. Dinimizi öğrenmek de diğer ilmi öğrenmek de gereklidir. Başörtüsü konusundaki fikrinize katılıyorum sadece. Fakat dini bilgi kızlara değil erkeklere de öğretilmelidir. Sonuçta dini bilgisi olmayan bir kişi öğrendiği ilim onu sadece bu dünyada kurtarır oysa biz bugün ölecekmiş gibi öbür dünya için ve hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için çalışmalıyız. Bunun da kadını erkeği yok. Sadece ölçütleri var.

1907merve 06-25-2009 07:12 PM

Diğer yazdıklarımı okumadınız galiba.lise 3 e kadar okudum fakat şimdi bıraktım diyorum.galiba sizin okuma yazmanız gıt birazcık.Evet ahirette görüşeceğiz İNŞALLAH.

delishhhh 06-25-2009 07:13 PM

ha ayrım yapılsın istiyorsunuz yani sizin taraf bizim taraf olayına girilmiş olmuyormu arkadaşlar yakışanı bu mudur yaa elinizi vicdanınıza koyun o zaman günah diye erkeklerle hiç konuşmayalım onların bulunduğu ortamlarda bulunamayalım soruyorum size yarın öbürgün çocuğunuzun erkek öğretmeni oldu günah diye veli toplantısına gitmeyecekmisiniz?

1907merve 06-25-2009 07:16 PM

Alıntı:

delishhhh tafarından gönderildi (Mesaj 297731)
ha ayrım yapılsın istiyorsunuz yani sizin taraf bizim taraf olayına girilmiş olmuyormu arkadaşlar yakışanı bu mudur yaa elinizi vicdanınıza koyun o zaman günah diye erkeklerle hiç konuşmayalım onların bulunduğu ortamlarda bulunamayalım soruyorum size yarın öbürgün çocuğunuzun erkek öğretmeni oldu günah diye veli toplantısına gitmeyecekmisiniz?

Size gerçekten acıyorum ya.Ben ayrım yapılsın veya veli toplantısına gidilmesin demiyorum.Oraya giderken başını açıp mı gidecen?erkekle seviyeli konuşursan niye günah olsun ki.

TiFus 06-25-2009 07:20 PM

Arkadaşlar Bence Gereksiz Bir Şeyi Fazla Uzattınız Konu Başlığı Dinimize Göre Kadınlar Okumaz Tabiyki Böyle Bişey Yok Dejavu Kanka Sende Ateşe Körükle Gitmişsin Kanka Ya Böyle Başlık Olursa İster İstemez Tartışma Çıkıyor Sonra Soğuk Havalar Esiyor Yine

Şengül Şirin 06-25-2009 08:42 PM

Arkadaşlar kızlar ne olursa olsun okumalıdır.Devir çok kötü bir devir.Okuyup mesleğimizi elimize almalıyız.Asla erkeklerin eline bakmamalıyız.Bugün kandil,Rahmetli babamı aklıma getirdiniz.Allah gani gani rahmet eylesin..Harika bir babaydı.Dokuz kızı olan bir öğretmendi. Tek başına bu dokuz kızını okutup meslek sahibi yaptı.Bugün ben çalışıyorsam onun sayesinde.Her gün beni okuttuğu için babama dua ediyorum.
Bırakın tartışmayı.bence okuyun.

Konu tartışmaya kapatılmıştır.

dejavu2009 06-25-2009 08:44 PM

Alıntı:

TiFus tafarından gönderildi (Mesaj 297737)
Arkadaşlar Bence Gereksiz Bir Şeyi Fazla Uzattınız Konu Başlığı Dinimize Göre Kadınlar Okumaz Tabiyki Böyle Bişey Yok Dejavu Kanka Sende Ateşe Körükle Gitmişsin Kanka Ya Böyle Başlık Olursa İster İstemez Tartışma Çıkıyor Sonra Soğuk Havalar Esiyor Yine

Çok abartılı bir yönü yok ama
Ne yapalım, gerçekleri göz ardı edemem...
Bu yüzden bir şey yok diyemem...
Tartışma konusu ve konuşma tavırlarını belirleyen nokta ise birbirimize karşı olan saygımız olacaktır...
Umarım saygı çerçevesinde herkes fikrini yazar...

TiFus 06-25-2009 10:34 PM

Alıntı:

Şengül tafarından gönderildi (Mesaj 297743)
Arkadaşlar kızlar ne olursa olsun okumalıdır.Devir çok kötü bir devir.Okuyup mesleğimizi elimize almalıyız.Asla erkeklerin eline bakmamalıyız.Bugün kandil,Rahmetli babamı aklıma getirdiniz.Allah gani gani rahmet eylesin..Harika bir babaydı.Dokuz kızı olan bir öğretmendi. Tek başına bu dokuz kızını okutup meslek sahibi yaptı.Bugün ben çalışıyorsam onun sayesinde.Her gün beni okuttuğu için babama dua ediyorum.
Bırakın tartışmayı.bence okuyun.

Konu tartışmaya kapatılmıştır.

Arkadaşlar Gördüğünüz Gibi Konu Tartışmaya Kapatılmıştı Herkese İyi Forumlar